Najważniejsze ulgi dla przedsiębiorców

Ulgi podatkowe
lectuals
Najważniejsze ulgi dla przedsiębiorców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogromną zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest posiadanie fundamentalnego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw ze strony państwa i Unii Europejskiej. 

W zależności od rodzaju działalności firmy, możliwe jest uzyskanie preferencyjnych warunków dla działalności gospodarczej (w tym zwolnienia z podatku dochodowego) oraz dotacji finansowych zarówno z budżetu Rzeczypospolitej Polskiej, jak i z Unii Europejskiej. Najważniejsze ulgi, na jakie może liczyć „raczkujący” biznes, to ulga na start i mniejszy ZUS.

Ulga na start – warunki i zasady

Ulga na start to jedna z podstawowych pomocy, z których może skorzystać nowo otwarta firma. Ulga działa przez pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, ale dotyczy wyłącznie osób fizycznych, tj. jednoosobowych przedsiębiorców lub członków spółek cywilnych.

Z ulgi możesz skorzystać, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w Polsce po raz pierwszy lub od czasu prowadzenia poprzedniej działalności minęło 60 miesięcy. Oprócz tego działalności nie wykonujesz na rzecz pracodawcy, u którego byłeś dotychczas zatrudniony. I ostatni warunek – nie jesteś ubezpieczony w KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

Z jakich składek zwalnia ulga?

Korzystając z Ulgi na start, musisz płacić jedną obowiązkową składkę – 9% na ubezpieczenie zdrowotne. Zachowujesz przy tym prawo do wpisania do ubezpieczenia ZUS rodziny, bez zwiększania wysokości płatności.

Jak długo działa ulga?

Jak już wspominaliśmy, z Ulgi na start można korzystać przez pół roku. Zasadnicze znaczenie ma jednak data rozpoczęcia działalności. Jeśli jest to pierwszy dzień miesiąca, to 6 miesięcy odliczamy od tego miesiąca. Jeśli jednak rejestracji dokonamy w dowolnym innym dniu, to ulga formalnie zacznie być liczona od następnego miesiąca. W praktyce oznacza to, że możemy korzystać z ułatwienia na start przez 7 miesięcy.

Aby skorzystać z Ulgi na start, należy zgłosić ten fakt do ZUS-u, podając odpowiedni kod ubezpieczenia i składając stosowny wniosek (ZUS ZZA).

Mały ZUS – warunki i zasady

Bezpośrednio po Uldze na start możesz skorzystać z prawa do płacenia przez okres 24 miesięcy składek preferencyjnych (tzw. Mały ZUS), które naliczane są od zadeklarowanej przez Ciebie podstawy. Nie może być ona mniejsza niż 30% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego brutto na dany rok podatkowy.

Kto może skorzystać z dwuletniego świadczenia?

Jeśli chcesz skorzystać z Małego ZUS-u, musisz spełniać dwa warunki. Po pierwsze nie prowadzisz lub nie prowadziłeś w ciągu ostatnich 60 miesięcy innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Po drugie nie prowadzisz działalności gospodarczej na rzecz dotychczasowego pracodawcy. Przy czym zasada ta ma zastosowanie przez cały czas trwania świadczenia, tj. jeśli w pewnym momencie rozpoczniesz wykonywanie pracy dla byłego pracodawcy, utracisz prawo do ulgi.

Mały ZUS Plus

Mały ZUS to stosunkowo nowa forma ulgi (pojawiła się w lutym 2020 roku), która dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (zdrowotne płacisz w całości). Możesz z niej skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziłeś nierolniczą działalność gospodarczą nie krócej niż 60 dni, a roczny przychód z niej nie przekroczył 120 tys. zł. Wysokość składki zależna jest od przeciętnego miesięcznego przychodu za rok poprzedni.

Nadchodzący rok, a wraz z nim program rządowy Nowy Ład przyniosą kolejne świadczenie – tzw. ulgę dla klasy średniej, do której po ostatnich zmianach uprawnione zostały także osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą.

Zdj. główne: Tezos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ulgi dla pracodawców zatrudniających osoby 50+
/
Ulgi dla pracodawców zatrudniających osoby 50+
Pracownik po 50. roku życia to doświadczony etatowiec. Często jednak napotyka trudności w znalezieniu nowego miejsca pracy. Dlaczego pracodawca powinien […]
Polecamy