Oprogramowanie do kontroli pracowników online dla kadry zarządzającej

Księgowość i kadry
lectuals
Oprogramowanie do kontroli pracowników online dla kadry zarządzającej
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W nowoczesnej firmie niezwykle istotną kwestią jest utrzymywanie wysokiego poziomu efektywności pracowników. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest monitoring komputerów naszej kadry.

Jak w prosty sposób poprawić rezultaty naszych pracowników?

W XXI wieku mamy wiele metod, które pomogą nam w organizacji pracy – nawet jeśli mowa o zespole rozproszonym, który wykorzystuje komputery przy pracy w trybie home office. Dostępnych jest wiele programów i aplikacji, które w prosty sposób poprawią rezultaty naszych pracowników, usprawnią funkcjonowanie firmy i dadzą nam wgląd do tego, czym w zasadzie zajmują się zatrudnione przez nas osoby w trakcie wykonywania swoich zadań. 

Monitorowanie sieci pracowników zapewnia wiele korzyści – wiemy, z jakich programów korzystają, jakie frazy wyszukują w przeglądarce czy ile konkretnie czasu spędzają w danej aplikacji. Zebrane w ten sposób dane dają ogromny potencjał w kwestii maksymalizacji osiągnięć pracownika względem czasu spędzonego w biurze. Obecnie w wielu branżach o sukcesie decydują nawet najmniejsze szczegóły. Warto zatem w pełni wykorzystać potencjał technologii w tym zakresie.

Do czego jeszcze służy monitorowanie pracowników online?

Oprogramowanie do kontroli kadry nie służy jedynie przeglądowi aktywności pracowników pod kątem weryfikacji, czy nie zajmują się kwestiami niezwiązanymi z pracą. To także mocne wsparcie dla bezpieczeństwa firmy. Możemy zablokować pewne strony internetowe, a także otrzymywać raporty na temat wykorzystywanych programów.

Pamiętajmy, że to pracodawca jest odpowiedzialny za legalność oprogramowania wykorzystywanego przez pracowników. W bardziej zaawansowanych aplikacjach do zdalnego monitorowania komputerów otrzymujemy wgląd także do takich kwestii. Cyberbezpieczeństwo jest niesamowicie mocno zależne od czynnika ludzkiego – w tej kwestii nie ma miejsca na kompromisy.

Monitoring bez opresji – wyznaczanie celów i przedstawianie zespołowi nowych realiów

Jeśli zamierzamy wdrożyć zdalny monitoring komputerów, warto zadbać o to, by nasi pracownicy nie czuli się przytłoczeni tym rozwiązaniem. Większość osób nie będzie czuć się w pełni komfortowo z utratą pewnej części autonomii. Poczucie bycia pod ciągłą obserwacją może wzbudzać u kadry wątpliwości co do naszego zaufania wobec pracowników.

Na pewno nie jest to rozwiązanie, które od razu rozwiąże problemy w zespole. Zaaplikowanie takiego systemu w momencie wysokiego napięcia może skutkować negatywną reakcją i zwiększeniem liczby konfliktów. Warto robić to stopniowo – testować, poznawać opinie pracowników, a dopiero potem w całości wdrożyć nowy sposób organizacji pracy. Nadmierna kontrola zdecydowanie będzie źle świadczyć o naszej firmie i kadrze zarządzającej, co szczególnie boli we współczesnych realiach.

Pytanie, na które niewiele osób się zdobywa – czy monitorowanie pracowników jest legalne?

Musimy wziąć pod uwagę fakt, że jest to ingerencja w prywatność pracowników. Oczywiście jest ona związana z czasem służbowym, jednak wciąż obowiązują nas jako pracodawców pewne ograniczenia. Nie możemy tak po prostu wdrożyć systemu monitorowania – najpierw należy poinformować podwładnych o zakresie kontroli i jej sposobie. Regulamin wewnętrzny firmy powinien zawierać stosowny punkt na ten temat.

Czy monitoring sprawdza się w każdej branży?

Potrzeba stosowania systemów do kontroli pracowników przez internet jest uzależniona od wielu czynników. Jeśli kierujemy sporą kadrą i potrzebujemy każdego możliwego narzędzia do poprawy organizacji – to zdecydowanie rozwiązanie dla nas. W przypadku mniejszych firm takie rozwiązania często są wprowadzane ze względu na brak zaufania do pracowników. Czasami te obawy są uzasadnione. Nie jest to jednak dobra droga, gdy naszym jedynym celem jest sprawienie, by nasi pracownicy dawali z siebie więcej, działali sprawniej i pracowali efektywniej.

Jeśli nie mamy możliwości wykorzystania danych z raportów, nie daje nam to żadnej szansy na ewaluację. Warto więc przeanalizować nasze wewnętrzne struktury i potencjał tego rozwiązania. Monitorowanie komputerów pracowników może być domeną współczesnej firmy, której zależy na poprawie rezultatów pracowników i wdrażaniu współczesnego modelu biznesowego.

Najwięksi potentaci rynkowi przeważnie dają swoim podwładnym sporą dowolność względem organizacji czasu. Pozbawiając kadrę tych możliwości, jest szansa, że przyczyniamy się do osłabienia jej rozwoju. Z tego powodu to bardzo innowacyjne i praktyczne rozwiązanie musi być wdrażane ostrożnie.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rozumienie i Wprowadzenie do Dyrektywy Omnibus w Polsce
/
Rozumienie i Wprowadzenie do Dyrektywy Omnibus w Polsce
Dyrektywa Omnibus (Dyrektywa (UE) 2019/2161) została wprowadzona przez Unię Europejską w celu poprawy ochrony praw konsumentów.
Polecamy